Forum Romanistów.


Rejoignez le forum, c'est rapide et facile

Forum Romanistów.
Forum Romanistów.
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
-20%
Le deal à ne pas rater :
Ecran PC GIGABYTE 28″ LED M28U 4K ( IPS, 1 ms, 144 Hz, FreeSync ...
399 € 499 €
Voir le deal

Niels, Alexis Ragougneau

Aller en bas

Niels, Alexis Ragougneau Empty Niels, Alexis Ragougneau

Message  Maria_l Jeu Sep 28, 2017 12:54 pm

.

Maria_l

Liczba postów : 57
Registration date : 23/06/2016

Revenir en haut Aller en bas

Niels, Alexis Ragougneau Empty recenzja Tamary

Message  Maria_l Lun Oct 16, 2017 10:19 am

W naszym kraju nie brakuje historii z drugiej wojny światowej, dlatego pierwsze strony „Nielsa” czytałam z obawą, że mam przed sobą 350 stron nudy, z prostym podziałem ludzi na tych dobrych i złych, wypełnionych grozą i cierpieniem. Na szczęście szybko się przekonałam, że nie miałam w rękach tak dobrej powieści od dawna.
Po zakończeniu działań wojennych, w ostatnich dniach przed podpisaniem pokoju Niels Rasmussen, działający w duńskiej partyzantce dowiaduje się o procesie swojego przyjaciela oskarżonego o kolaborację. Wyrusza do Paryża, aby dowiedzieć się więcej i pomóc Jean-François Cannonier’emu. Jak się domyślacie po przyjeździe sprawy się komplikują i bohater ciągle jest stawiany przed trudnymi wyborami.
Zachwyty nad książką mogę już zacząć w informacjach wstępnych, bo choć Nielsa kwalifikowałabym do epiki to pojawiają się w nim rozdziały pisane jak sztuka teatralna. Dość śmiały zabieg autora nie zaburza lektury, a wzmacnia tworzony tajemniczo-teatralny klimat, w którym utrzymana jest powieść.
„Nielsa” czyta się jak kryminał i chciałoby się powiedzieć , że właśnie do tego gatunku należy, jednak i tutaj napotykamy na grę Ragougneau z konwencją. Fabuła opiera się na prywatnym śledztwie Nielsa, ale nie tropimy podejrzanego a zbrodnię i to z cichą nadzieją, że jej nie znajdziemy.
Mogłabym jeszcze długo pisać o tym, jak wartościowa jest to książka i że zmusza do refleksji Wink, ale oszczędzę Waszych oczu i zostawię sobie jej pozostałe zalety na przyszły czwartek, żeby bronić mojej faworytki.

Maria_l

Liczba postów : 57
Registration date : 23/06/2016

Revenir en haut Aller en bas

Niels, Alexis Ragougneau Empty Niels, Alexis Ragougneau

Message  Maria_l Mer Oct 25, 2017 9:29 pm

Jak pisała Tamara, ciekawa jest konwencja śledztwa za zbrodnią, której nie chce się znaleźć. Książkę dobrze się czyta. Podobały mi się zabiegi Ragougneau, który poważnie podszedł do swojej pracy i każda postać pojawiająca się w powieści ma swój osobisty sposób wypowiadania się. Takie dostosowanie naprawdę pomaga wczuć się w sytuację i łatwiej podążać za tokiem akcji. Akcji ciekawej i dość nietypowej.

Maria_l

Liczba postów : 57
Registration date : 23/06/2016

Revenir en haut Aller en bas

Niels, Alexis Ragougneau Empty Re: Niels, Alexis Ragougneau

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Ne ratez plus aucun deal !
Abonnez-vous pour recevoir par notification une sélection des meilleurs deals chaque jour.
IgnorerAutoriser