Forum Romanistów.


Rejoignez le forum, c'est rapide et facile

Forum Romanistów.
Forum Romanistów.
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Le Deal du moment :
Funko POP! Jumbo One Piece Kaido Dragon Form : ...
Voir le deal

Emmanuel Ruben ''La ligne des glaces''

Aller en bas

Emmanuel Ruben ''La ligne des glaces'' Empty Emmanuel Ruben ''La ligne des glaces''

Message  Małgosia Sobaszek Jeu Oct 23, 2014 4:14 pm

Młody dyplomata Samuel Vidouble zostaje wysłany do Ambasady Francuskiej w pewnym kraju nad Bałtykiem. Jego zadaniem jest wyznaczenie granic morskich tego kraju. Pomimo zaangażowania, jego badania zastygają w martwym punkcie. Aby odreagować bohater ucieka w świat rozrywki, alkohol.Jednak wraz z nadejściem zimy, Samuela ogarnia melancholia. Zaczynają targać nim wątpliwości: czy określenie dokładnych granic kraju jest możliwe, czy granice w ogóle istnieją, po co są granice. Bohater popada w letarg. Zaczyna się zastanawiać po co przyjechał w te strony, tak odlegle ale jeszcze należące do Europy. Przypomina sobie swoje dziecięce marzenia i wymyślone przygody. Odkrywa, że kraj, który sobie tyle razy wyobrażał, to ten w którym właśnie się znajduje. Podczas swojego pobytu Samuel postanawia poznać ten kraj, jego kulturę i mieszkańców. Ostatecznie nie do końca mu się to udaje. Stwierdza, że sami mieszkańcy tego tajemniczego, wręcz ''egzotycznego'' państwa nie przywiązują wielkiej wagi do własnych korzeni i kultury.

Jest to opowieść bardzo tajemnicza i poetycka. Dosyć długie opisy pejzaży, czy uczuć mogą delikatnie nużyć i zniechęcać do dalszej lektury. Ciężko było mi ostatecznie wysunąć konkretne podsumowanie tej historii. Ja znalazłam w tej opowieści refleksję na temat granic ludzkich. Nie granice geograficzne są priorytetem w podziale mapy świata, lecz różnice kulturowe. Narrator poruszył kwestię różnicy pomiędzy tożsamością narodową, a kulturową.

Podsumowując, książka miała swoje lepsze i gorsze momenty. Mam mieszane uczucia. Ale na pewno, w porównaniu do poprzednich książek, ta nie wydaję mi się tak wyrazista.

Małgosia Sobaszek

Liczba postów : 9
Registration date : 12/10/2014

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Ne ratez plus aucun deal !
Abonnez-vous pour recevoir par notification une sélection des meilleurs deals chaque jour.
IgnorerAutoriser