Forum Romanistów.


Rejoignez le forum, c'est rapide et facile

Forum Romanistów.
Forum Romanistów.
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
-50%
Le deal à ne pas rater :
-50% Baskets Nike Air Huarache Runner
69.99 € 139.99 €
Voir le deal

Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis"

2 participants

Aller en bas

Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis" Empty Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis"

Message  Karol K. Sam Oct 04, 2014 3:04 am

Do wyboru mojej aktualnej lektury skłoniło mnie ledwie jedno zdanie z tyłu okładki:

Arrivé aux portes du paradis, un nouvel élu, fraîchement décédé, découvre les normes d'hygiène et de sécurité désormais fixées pour la vie éternelle.

Wybierając tę książkę spodziewałem się zatem lekkiej i zabawnej, lecz niepozbawionej istotnych refleksji powiastki filozoficznej nawiązującej, jak przeczuwałem, do tradycji Voltaire’a, coś w rodzaju Le monde comme il va XXI wieku.
Otrzymałem dokładnie to, czego oczekiwałem.

Rzecz dzieje się w Raju. Nowoprzybyły zmarły czeka w kolejce po bilet wstępu, następnie przechodzi szereg rutynowych procedur na swej formalnej drodze do wieczności. Pełno tu aluzji do problemów aktualnych: wszechobecna angielszczyzna jest językiem urzędowym zaświatów, machina urzędowa aż trzeszczy od biurokracji, a daleko posunięta psychoanaliza wyjaśnia każdą reakcję i zachowanie przybyłych – od negacji własnej śmierci, przez tęsknotę za bliskimi pozostawionymi na ziemi, aż po bliskie każdemu eschatologiczne rozterki.

Jak na razie, czyta się znakomicie.

Tyle z dotychczasowej lektury – ciąg dalszy nastąpi.

Karol K.

Liczba postów : 13
Registration date : 01/10/2013

Revenir en haut Aller en bas

Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis" Empty Mój Faworyt

Message  Karol K. Dim Oct 12, 2014 4:59 pm

Długo trwało, zanim zabrałem się za napisanie czegoś więcej o "L'ordinateur du Paradis", a to dlatego,
iż jest to powieść przerażająco aktualna, i porusza problemy tak istotne - i tak nam wszystkim wspólne,
że należało podejść do tego odpowiednio. Kto miał doświadczenia z Orwellem, szybko dostrzeże
podobny, duszący niepokój, jaki bije z tej książki pod przykrywką niedorzeczności i lekkiego,
nieco fantastycznego ujęcia tematu. Książka ta jest moim zdaniem tak ważna, że wpis o niej
zamieściłem na blogu, na którym nie cofam się zwykle do spraw bliższych niż sto lat wstecz.

Skorzystam z okazji uczynienia sobie reklamy i zaproszę zainteresowanych do przeczytania mojej wypowiedzi
na miejscu docelowym:

http://nawspak.wordpress.com/

Jestem tymczasem w połowie "Meursault...", ale o tym chyba należy napisać gdzieś indziej. Wink



Karol K.

Liczba postów : 13
Registration date : 01/10/2013

Revenir en haut Aller en bas

Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis" Empty Re: Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis"

Message  Antonina Mar Oct 14, 2014 7:37 pm

Zgodzę się z opinią Karola. Autor świetnie poradził sobie ze zgrabnym opisem współczesnego nam świata. Człowieka całkowicie pozbawionego indywidualności i prywatności. Czy to na ziemi czy w życiu pośmiertnym, które jest zwykłym urzędem przepełnionym czekającymi na wyrok niebios lub piekła istot.
Ton powieści przypomina mi nieco Houellebecq'a, a trochę Kunderę. Dużo w niej erotyzmu, różnic w męskim i damskim postrzeganiu świata, feministycznej i gejowskiej emancypacji, które okazują się być koniec końców pewnym sztucznym tworem, wojną bardziej polityczną niż ideologiczną, swego rodzaju sztucznym tworem.
Zagubienie głównego bohatera w świecie, gdzie nagle cała nasza internetowa przeszłość zostaje upubliczniona, potem w zaświatach, gdzie każdy urzędnik ma wgląd w jego życie nasuwa mi z kolei na myśl film "Brasil" Terry'ego Gilliama czy tak uwielbiany przez Francuzów "Proces" Kafki.
Z wielką przyjemnością przeczytałam tę książkę, oddaję na nią pozytywny głos. Mimo wielu kontrowersyjnych poglądów, które powieść reprezentuje, myślę, że ma szansę odnieść sukces zarówno we Francji jak i w Polsce.

Antonina

Liczba postów : 9
Registration date : 30/09/2013

Revenir en haut Aller en bas

Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis" Empty Re: Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis"

Message  Karol K. Mar Oct 14, 2014 8:05 pm

Rzeczywiście, daje się miejscami odczuć kafkowska atmosfera, a sytuacja głównego bohatera
jest chwilami niemniej przerażająca niż K.
Pytanie tylko, czy powieść, będąca krytyczną odpowiedzią na tendencje dominujące w postępowych
społeczeństwach, które poniekąd ośmiesza, sprowadzając do niedorzeczności, ma szanse przedostać
się przez poprawne politycznie filtry "nowej moralności".
A może jest właśnie tym, na co trawione tymi problemami społeczeństwa od dawna czekały?

Karol K.

Liczba postów : 13
Registration date : 01/10/2013

Revenir en haut Aller en bas

Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis" Empty Re: Benoît Duteurtre, "L'ordinateur du Paradis"

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Ne ratez plus aucun deal !
Abonnez-vous pour recevoir par notification une sélection des meilleurs deals chaque jour.
IgnorerAutoriser