Forum Romanistów.


Rejoignez le forum, c'est rapide et facile

Forum Romanistów.
Forum Romanistów.
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Le deal à ne pas rater :
Google Pixel 7 5G – Smartphone 6,3″ OLED FHD+ 8 Go + 128 Go
316 €
Voir le deal

Il faut beaucoup aimer les hommes

3 participants

Aller en bas

Il faut beaucoup aimer les hommes Empty Il faut beaucoup aimer les hommes

Message  mat_jar Sam Sep 28, 2013 1:52 pm

Marie Darrieussecq "Il faut beaucoup aimer les hommes"

mat_jar

Liczba postów : 23
Registration date : 27/09/2013

Revenir en haut Aller en bas

Il faut beaucoup aimer les hommes Empty Il faut beaucoup aimer les hommes

Message  Sylwia Ven Oct 04, 2013 6:45 pm

Właśnie kończę czytać powieść Marie Darrieussecq i "Il faut beaucoup aimer les hommes" i chciałabym podzielić się wrażeniami z lektury. Fabuła książki nie jest zbyt skomplikowana. Główną bohaterką jest Solange, 36-letnia aktorka, z pochodzenia Francuzka, która robi karierę w Hollywood. Solange zakochuje się szaleńczo w przystojnym czarnoskórym aktorze, pochodzącym z Kamerunu, nawiązuje z nim romans. Kouhouesso, (takie oto, dosyć trudne do wymówienia imię nosi wybranek Solange) bardziej niż związkiem z aktorką zainteresowany jest swoim debiutem reżyserskim. Zamierza nakręcić adaptację powieści Conrada "Cœur des ténèbres". Z braku chętnej aktorki, która odpowiadałaby jego wymaganiom, do głównej roli żeńskiej angażuje Solange. Podróż do Konga, gdzie toczy się akcja filmu, i zachowanie Kouhouesso rozczarowują aktorkę. Łącznie z powrotem z Konga kończy się związek głównych bohaterów. Co więcej, na premierze filmu okazuje się, że wszystkie sceny, w których grała Solange zostały wycięte. Taka jest mniej więcej treść książki. Jeżeli chodzi o problematykę, na pierwszy plan wysuwa się kwestia związku osób o różnym kolorze skóry. W powieści wielokrotnie przytaczane są różne stereotypy dotyczące czarnoskórych, szczególnie mężczyzn. Główna bohaterka jest zafascynowana egzotyką Kouhouesso, a jednocześnie wywołuje to u niej pewne obawy. Solange zaczyna interesować się Afryką, ale jej wypowiedzi na ten temat są źle odbierane przez jej partnera (uważa, że biali nie powinni wypowiadać się na tematy związane z Afryką. Nie mniej, temat zwiazków mieszanych i wynikającyh z tego problemów był niejednokrotnie poruszany w literaturze mniej lub bardziej ambitnej (choćby "Biała Masajka"), a powieść Darrieussecq nie wnosi raczej nic nowego.

Sylwia

Liczba postów : 4
Registration date : 09/10/2012

Revenir en haut Aller en bas

Il faut beaucoup aimer les hommes Empty Re: Il faut beaucoup aimer les hommes

Message  jagoda Dim Oct 13, 2013 10:30 pm

Na początku nie mogłam się przyzwyczaić do długości, a raczej "krótkości" zdań w tej książce. Brzmiały trochę niespotykanie, zabawnie, trochę "didaskaliowo", teatralnie. Z czasem jednak okazało się, że taki styl ułatwia czytanie i niejako "unaocznia" co się dzieje. Miałam dosyć "filmowe" skojarzenia w tym sensie, że widziałam już oczyma wyobraźni jak możnaby przedstawić (opisany każdy drobny, czasem aż do przesady) gest, sytuację, wygląd danej osoby na duży, ekranie. Albo w jakimś trailerze filmowym, z głosem z offu ( to przez te krótkie zdania Smile) generalnie wrażenia raczej pozytywne, chociaż rzeczywiście historia może trochę wtórna(też myślałam o "białej masajce"). Nie skończyłam książki z braku czasu, ale na pewno kiedys chciałabym do niej wrócić. Być może na aż takie wyróżnienie jak nagroda Goncourtów nie zasługuje, tym niemniej mnie wciągnęła i - jak wcześniej pisałam - jej oryginalny jak dla mnie styl mocno "unaocznił" mi sytuację. A to plus.

jagoda

Liczba postów : 14
Registration date : 03/10/2013

Revenir en haut Aller en bas

Il faut beaucoup aimer les hommes Empty Re: Il faut beaucoup aimer les hommes

Message  jagoda Dim Oct 13, 2013 10:42 pm

Ja bardzo też czuję kobiecy punkt widzenia, zwłaszcza na początku, szczegółowe opisy nosa, dłoni, gestów ukochanego, jakie tylko kobieta chyba ujie poczynić w ten sposób Smile można się wczuć w to jej uczucie. podoba mi się. Może to zbędna uwaga, no ale lepsza niż żadna. Smile dobranoc Smile

jagoda

Liczba postów : 14
Registration date : 03/10/2013

Revenir en haut Aller en bas

Il faut beaucoup aimer les hommes Empty Re: Il faut beaucoup aimer les hommes

Message  jagoda Dim Oct 13, 2013 10:42 pm

Umie! Smile

jagoda

Liczba postów : 14
Registration date : 03/10/2013

Revenir en haut Aller en bas

Il faut beaucoup aimer les hommes Empty Re: Il faut beaucoup aimer les hommes

Message  jagoda Dim Oct 13, 2013 10:45 pm

Co więcej, powieść nie jest napisana w pierwszej osobie, mamy tu "elle" i "il", mając na myśli kobiecy punkt widzenia mam więc na myśli pperspektywę "obserwatora", autorki.

jagoda

Liczba postów : 14
Registration date : 03/10/2013

Revenir en haut Aller en bas

Il faut beaucoup aimer les hommes Empty Re: Il faut beaucoup aimer les hommes

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Ne ratez plus aucun deal !
Abonnez-vous pour recevoir par notification une sélection des meilleurs deals chaque jour.
IgnorerAutoriser